Bursa İl Kadın Kolları Teşkilatımızın Kadına Seçme ve Seçilme Hakkının Verilişinin Yıl Dönümü Basın Açıklaması

 05-12-2015

MHP BURSA İL KADIN KOLLARI BAŞKANI Semra Doğan,  Milletvekili adayımız SİBEL ÖZBUDAK 
Milletvekili adayımız  GÜLTEN SÜRÜCÜ  nün ve Mudanya, Nilüfer ve Yıldırım İlçe kadın kolları Başkanlarımızın da katıldığı basın açıklaması 5 Aralık 2015 tarihinde yapıldı.


5 ARALIK KADINA SEÇME VE SEÇİLME HAKKI TANINMASI YILDÖNÜMÜ

MHP BURSA İL KADIN KOLLARI BAŞKANI SEMRA DOĞAN BASIN BİLDİRİSİ

Bundan 81 yıl önce, ülkemizin içinde bulunduğu şartlar göz önüne alındığında, dünya devletlerinde henüz haklar anlamında kadın erkek eşitliği dillendirilmezken bile, Fransız kadınların 1944 yılında, İsviçreli kadınların ise 1960’ta kazandığı seçme ve seçilme hakkını onlardan seneler önce biz Türk kadınları elde ettik. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk sayesinde Türk Kadınına seçme ve seçilme hakkı tanındı. 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma , ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’de Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanındı.

Kadınların katıldığı ilk genel seçimleri, 8 Şubat 1935 yılında yapılan TBMM 5. dönem seçimleridir. Bu seçimlerde 18 kadın milletvekili T.B.M.M’ ye girdi.

Atatürk, Cumhuriyet' in ilanından dokuz ay önce Şubat 1923 'de şöyle demiştir:

"Bizim sosyal toplumumuzun başarısızlığının sebebi, kadınlarımıza karşı gösterdiğimiz ilgisizlikten ileri gelmektedir. Yaşamak demek faaliyet demektir. Bundan dolayı bir sosyal toplumun, bir organı faaliyette bulunurken, diğer bir organı işlemezse, o sosyal toplum felçlidir."

Kadın elinin değdiği her yerde ve her işte başarı, zerafet , kalite vardır, saygınlık vardır. Kadınlarımızın toplum hayatının her aşamasında etkin rol alması sağladığında, ülkemizin her anlamda gelişmesi hızlanacaktır. Kadınların kendi kaderi ile birlikte ülke kaderinde de söz sahibi olabilmelerinin yolu siyasette var olmalarından geçer. Kadınlarımızın her meslekte ve özellikle siyasi hayatta daha çok ve daha etkin yer alabilmeleri , yönetimde ve siyasette hiç şüphesiz kaliteyi de beraberinde getirecektir.

Ne yazık ki, bugün geldiğimiz nokta itibariyle; kadınlar olarak siyasette temsil noktasında çok yol aldığımızı söyleyemeyiz maalesef. 1 Kasım 2015 seçimlerinin sonuçlarına göre TBMM'de kadınların temsil oranı yüzde 14.5 ile, 2011 seçimlerinin de gerisine düştü. 1 Kasım'dan sonra sadece 76 kadın vekil Meclis'te görev yapabilecek. Türkiye’nin nüfusuna oranla kadınların mecliste temsil yüzdesinin 50 olması gerekirken, cumhuriyet tarihinde en yüksek oran yüzde sadece 18 olabilmiştir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Türk kadınları olarak bir kez daha Ulu Önder Atatürk’ü minnet, şükran ve saygıyla anıyor, kadına karşı şiddet, ayrımcılık, fırsat eşitsizliği gibi sorunlarının olmadığı bir Türkiye dileğiyle, 5 Aralık Türk kadınına seçme ve seçilme hakkının verilişinin 81.yıldönümünü kutluyoruz.

Bize Ulaşın
Ceyhun Atıf Kansu Cad. No:128 06520 Balgat/ANKARA
+90.312.472.55.55 / 3203
+90.312.472.55.55 / 2305
Sosyal Ağ
Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığı © 2021