Öğretmenler Günü Mesajı

“Öğretmenler!
Yeni nesil, sizin eseriniz olacaktır…”

Mustafa Kemal’in millet mekteplerinde başöğretmenliği kabul ettiği günün yıl dönümü olarak 1981 yılından bu yana her 24 Kasım’da kutlanan Öğretmenler Günü, ne yazık ki günümüzde hak ettiği yerde değildir. Oysa öğretmenlerimiz, bize Mustafa Kemal’in emaneti, gelecek nesillerimizi yetiştiren velinimetlerimizdir. En kıymetli mesleklerden biri olan öğretmenlik, gerçek bir değerdir.
Öğretmenlik, yalnızca kitap bilgilerini ezberletmek değildir. Öğretimden ziyade daha küçük yaşlardan itibaren eğitim vermek, topluma faydalı olacak duyarlı, bilinçli, kaliteli, pırıl pırıl insanlar yetiştirmektir.
Öğretmenlik emektir. Henüz hayata atılmamış, henüz dünyaya karışmamış çocuklarımızdan; hayallerinin peşinde koşan, ayakları yere sağlam basan bireyler yetiştirmek için yıllarca emek vermektir. Çünkü emektir yaşanır kılan dünyayı.
Öğretmenlik sabırdır. Bıkmadan, usanmadan yeniden ve yeniden öğretmektir körpecik zihinlere. Ufku açmak, onları yetiştirmek için sabırla çalışmak, kendinden ödün verip onlara sunmaktır. Çünkü sabır büyütür, olgunlaştırır, yetiştirir başakları.
Öğretmenlik sevgidir. Ateş etrafında dönen pervaneler misali etrafında toplamaktır çocukları. Onları aydınlatmak, ayakları tökezlemesin diye onlara ışık olmaktır. Çünkü sevgidir kurtaracak olan dünyayı.
Öğretmenlik, düşünce fitilini ateşlemektir. Zihinsel çalışmaların, saatler süren emeklerin sonunda öğrencilerin yepyeni, tertemiz düşüncelerini harekete geçirmek, kendi yöntemlerini bulmaları için onları yönlendirmektir. Çünkü düşünmektir açan tüm kilitleri, tüm kapıları.
Öğretmenlik umuttur. Yalnızca şehrin göbeğinde değil, dağ köylerinde, ışık gitmemiş kasabalarda, kar kış dinmeyen, yaz gelmeyen topraklarda, onlara bambaşka bir kapı açmak, kalplerinde umudu yeşertmektir. Çünkü umuttur geleceği köhne karanlıklardan kurtarıp sağlayan güneş almasını.
Öğretmenlik ayna olmaktır. Öğrencileri kendileriyle yüzleştirmek, hatalarını ve doğrularını bir kez daha göstermek, empatilerini geliştirmek ve onların en çok kendilerini sevmelerini sağlamaktır. Çünkü kendini sevmelidir insan, sevebilmek için diğer varlıkları.
Öğretmenlik tutkudur. Çocukların sevdiklerini, önemsediklerini ve amaçlarını bulmaları için çaba sarf etmektir. Kimse bilmez bir öğretmenin, bir çocuğun kalbinde uyandırdıklarını.
Öğretmenlik mutluluktur. Yıllar boyu onlarca öğrencinin gözlerinin içine bakıp, hepsini tek tek tebessümle anımsamaktır uzun zaman sonra bile. Çünkü anılardır hatıra geldiğinde yeniden mutlu eden insanı.
Kısacası öğretmenlik denildiğinde akla yalnızca tahtada ders anlatan bir kişi değil, toplumu şekillendiren bir usta gelmelidir. Öğretmenler, bugün ve her zaman hak ettiği değeri görmelidir. Yeni göreve başlamış azimli öğretmenlerin heyecanı ve yıllarca pek çok öğrenciye emek vermiş öğretmenlerin deneyimleri sonucunda, geleceğe umutla bakan, gelecekten istediğini alabilecek potansiyele sahip olan ve her bakımdan donanımlı bireyler yetiştirmek mümkün olacaktır.
Bugün bu topraklarda vatana millete saygılı, sevgili ve vatan topraklarına derin bir aşkla bağlı milliyetçiler, dün eğitim hayatında sevgi ve saygı dolu bir eğitim almış bireylerdir. Tek bir öğretmen, bir öğrencinin çok önemli yerlere gelmesini sağlayabilir. Bir öğretmen bir Mustafa’nın kalbinde, bir Mustafa Kemal büyütmesine vesile olabilir.
Öğretmenlerimiz,
Bu vatan evlatları, sizi asla unutmayacak, değerinizi her daim bilecek, öğrettiklerinizi benimseyecektir.,. Hakkınız helal, içiniz rahat, gününüz kutlu olsun.

 

Bize Ulaşın
Ceyhun Atıf Kansu Cad. No:128 06520 Balgat/ANKARA
+90.312.472.55.55 / 3203
+90.312.472.55.55 / 2305
Sosyal Ağ
Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığı © 2021