Dünya Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Dayanışma Günü

Kadın ya da erkek, çocuk, genç ya da yetişkin, hatta insan ya da hayvan herhangi canlıların bir diğeri tarafından fiziki, ruhi, toplumsal yahut cinsel istismar ve şiddete maruz kalmasına erdemli bir kalbin tahammül gösterebilmesi mümkün değildir. Toplumun fiziken güçsüz yaradılışlı ve toplumsal olarak güçsüzleştirilmiş kesimleri olan kadın ve çocukların şiddetin herhangi bir türüne maruz kalmasına rıza göstermek ve hatta bunun karşısında mücadelede yer almamak ruhi bir hastalığın belirtisi olacaktır.

Maalesef, 21. yüzyıla erdiğimiz şu zamanlarda gerek dünyamız ve gerekse memleketimiz kadına şiddetin önlenmesinde pek parlak bir karneye sahip görünmüyor. Toplumsal yaşamın her safhasında ve her satıhta kadına yönelik şiddet geçtiğimiz on yıl içerisinde sürekli olarak arttığını üzüntüyle müşahade ediyoruz.

Son günlerde iktidar partisi mensubu millet vekillerince meclis genel kuruluna sunulan bir önergenin muhtevasında bulunanlar korkunç bir vaziyeti ortaya koydu. Bununla da kalmadı, özellikle sosyal medyada oluşan tepkilere karşı önergeyi savunmaya çalışan iktidar partisi yandaşlarının söylemleri tam anlamıyla dehşete sevk edici mahiyetteydi. Ülkemizin belli bir coğrafi kesiminde ve belli toplumsal kesimlerinde  yaygınlaşan 'kız çocuklarının evlendirilmesi' sorunuyla mücadele etmek yerine durumu meşrulaştırma yolunu tercih eden bir zihniyetin varlığı bizleri ülkemizin geleceğiyle ilgili kaygıya sevk etmektedir. Milletimizin ferasetinden yükselen tepkiler şükür ki bu garabetten dönülmesine mecbur kılmıştır. Bizler milliyetçiler olarak, milletimizin, milletimizin analarının, hanımlarının, kızlarının, birer birey olarak her bir kadının herhangi çeşit şiddete maruz kalmasına, herhangi çeşit şiddetin meşrulaştırılmasına sonsuza değin direnmeye devam edeceğiz.

Güce dayanan sosyal ilişkilerin her zaman şiddete zemin hazırlama potansiyelini ürettiğinden hareket ederek, toplumsal ilişkilerin zemin ve fonunun muhabbet, sevgi, saygı ve bireysel haklar çerçevesinde belirlenebileceği, açık ve müreffeh bir toplumun hayalini kurmaktayız.Bu vesile ile, Türk kadınının tarihte ve günümüzde yüklendiği büyük ödevlerin, ve kazandığı büyük zaferlerin karşısında edep ve saygıyla eğiliyoruz.

 

Bize Ulaşın
Ceyhun Atıf Kansu Cad. No:128 06520 Balgat/ANKARA
+90.312.472.55.55 / 3203
+90.312.472.55.55 / 2305
Sosyal Ağ
Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığı © 2020