Bursa İl Kadın Kollarımızın  ''16 Ekim Dünya Gıda Günü''  basın açıklaması

17/10/2015

 Bursa İl Kadın Kollarımızın  '' 16 Ekim Dünya Gıda günü''  kapsamında GIDA TERÖRÜ konulu  basın açıklaması.


 

SEVGİLİ HANIMEFENDİLER BEYEFENDİLER

SAYGI DEĞER BASIN MENSUPLARI

Milliyetçi Hareket Partisi Bursa İl Kadın Kolları başkanı Semra Doğan ve yönetim kurulu üyeleri, Mhp milletvekili adaylarının da katılımıyla   “ gıda terörü “   konulu basın açıklaması düzenledi.  

“ MHP Bursa İl Kadın Kolları olarak olarak 16 Ekim “Dünya Gıda Günü” dolayısıyla, Ülkemizde bir türlü önlenemeyen gıda terörüne dikkat çekmek amacıyla bugün burada siz değerli basın mensuplarıyla birlikteyiz.

Dünyada gıda ve su kaynaklı hastalıklara bağlı olarak, her yıl ortalama 2 milyon kişi hayatını kaybetmektedir. Günümüzde ülkeleri ve insan sağlığını tehdit eden en önemli risklerin başında gıda terörü gelmektedir. Gıda terörüne karşı mücadelede devlet yetkililerine, ilgili kurumlara, kuruluşlara ve sivil toplum örgütlerine büyük bir sorumluluklar düşmektedir. 

Maalesef Türkiye “tehlikeli gıdalar ülkesi”  haline gelmiştir.  Geleceğimizin teminatı çocuklarımızın, gençlerimizin sağlığı ülkemizde ki gıda terörü nedeniyle ciddi tehdit altındadır.   Kadın ve en önemlisi anne olarak bizlerin, gözümüzden sakındığımız çocuklarımızın sağlığı konusunda ki endişemiz günden güne artmaktadır. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın yetersiz denetim çalışmaları nedeniyle gıda terörünün önüne bir türlü geçilememektedir.  

Ülkemizde şu an kayıtlı yaklaşık 40 bin civarında gıda işletmesi bulunmaktadır. Diğer taraftan, gıda üreten–dağıtan–satan tüm noktalarla birlikte bu sayı,  500.000 üzerine çıkmaktadır. Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı gıda denetçisi konumunda çalışan 5.500 civarındaki kamu görevlisi olmakla beraber,  aslında bu görevi fiilen yerine getiren kişi sayısının çok az olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla bu kadar az kişiyle tüm bu noktaların yeterince denetlenmesinin mümkün olamayacağı aşikârdır. Gıdalarda tağşiş, gıda kodeksine göre izin verilen kendi özellikleri dışında, değersiz veya değeri düşük malzemelerin katılmasıyla yapılan hiledir. En çokgörülen hileler %100 dana diye satılan sucuk, salam, sosis gibi gıdalara tavuk, hindi, at, domuz gibi etlerin veya nişasta ve soya gibi ürünlerin karıştırılmasıdır. Son zamanlarda Türkiye’ de gıdalarda yapılan tağşiş yani hileler artık ciddi ve tehlikeli bir boyut kazanmıştır. 

Genetiği değiştirilmiş organizma anlamına gelen GDO’lu ürünler,  mısır, domates, patates, pirinç, soya, buğday, kabak, bal kabağı, ayçiçeği, yer fıstığı vs. birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.

Bununla beraber, iç piyasada satılan yaş meyve ve sebzelerde, bilinçsiz ve yersiz kullanımdan dolayı,   yüksek oranda zirai ilaç kalıntısı tespit edildiği ortaya çıktı. Avrupa ülkelerinde ürün yetiştiriciliğinde kimyasal ilaçlama yöntemine en son başvurulurken maalesef Türkiye'de ise tam tersi bir durum söz konusudur. Belirlenen kimyasal zirai ilaç kalıntıları tehlike saçmaktadır.

Hasat zamanını kısaltmak amacıyla,  hormonlu üretilen sebze ve meyveler bir diğer tehlike saçan tarım ürünleridir. Yolda gelirken bile büyümeye devam eden salatalık ve patlıcanlar maalesef ülkemizin traji–komik bir gerçeğidir.

Ülkemizde henüz toprak planlaması yapılmadığından; iç içe olan tarım ve sanayi alanları nedeniyle, hemen hemen hergün tükettiğimiz sebze ve meyvelerin bir bölümü sanayi atıkları ile kirlenmiş durumdadır. Bu da başta kanser olmak üzere birçok hastalığa davetiye çıkarmaktadır. Bunun birçok örneğini bugün Gürsu civarında akan derelerin, sulamakanallarının rengine bakarak görebilirsiniz.

Genleriyle oynanmış,  yılda sadece bir kez ekilebilen,  bu yüzden her yıl yeniden satın almak zorunda kaldığımız ve maalesef Türkiye’de ki tohumların çoğunluğunu oluşturan HİBRİT,  diğer bir adıyla İsrail tohumlarının en tehlikeli özelliği kısırlaştırıcı olmasıdır. Son yıllarda gençlerimizde hızla artan kısırlık sorunu ve tüp bebek merkezlerine olan yoğun ilgi artışı, aslında nasıl bir tehlikeyle karşı karşıya olduğumuzu göstergesi…

Genetiği ile oynanmış bu tohumların gelecekte ne tür hastalıkları beraberinde getireceği bir muammadır. Ayrıca hazır gıdalarda bolca bulunan kimyasal katkı maddeleri de sağlığımızı olumsuz yönde etkilemektedir.

Uzmanların ortak görüşü son yıllarda hızla artan kanser vakalarının en önemli sebeplerinden biri de bir türlü önlenemeyen gıda terörüdür. Maalesef ülkemizde Kanser vakalarında son 10 yılda iki kat artış gözlendi. Yılda yaklaşık 160 bin hasta kanser teşhisi ile tedaviye başlıyor. Bu da bize gösteriyor ki gıda terörüne bir son vermezsek 20 veya 30 yıl sonra neredeyse sağlıklı insan kalmayacak.

Değerli basın mensupları; Başta anne olmamızın bize yüklediği sorumluluklar nedeniyle geleceğimizin teminatı çocuklarımız ve gençlerimiz en önemli hassasiyetimizdir. Son 13 yılda azalmak bir yana,  hızla artış gösteren gıda terörü son bulmazsa, gelecekte çocuklarımızı, gelecek neslimizi nelerin beklediğini kestirmek zor. Bu nedenle, ivedilikle denetim ve kontrol hizmetleri artırılmalı; Daha fazla kazanmak uğruna sağlığımızı tehdit eden ürünleri üreten işletmelerle etkin bir biçimde mücadele edilmelidir. Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları olarak biz diyoruz ki;

GDO, ZARARLI KİMYASAL KATKI MADDESİ, GIDA DA SAHTECİLİK  İSTEMİYORUZ…

HİBRİT TOHUMLARLA MİLLETÇE KISIRLAŞMAK İSTEMİYORUZ…

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK  BAKANLIĞI’NI GÖREVE DAVET EDİYORUZ…

ÇOCUKLARIMIZI GIDA TERÖRÜNE KURBAN VERMEYECEĞİZ..

MHP iktidarında;

MİLLİ TARIM POLİTİKALARINA ÖNEM VERİLECEK

GIDA GÜVENLİĞİ VE GÜVENİLİRLİĞİ ÇAĞDAŞ NORMLARA ULAŞTIRILACAK, 

TÜKETİCİNİN KORUNMASI VE BİLİNÇLENDİRİLMESİ SAĞLANACAKTIR. 

GENETİĞİ BOZULMAMIŞ ÜRÜNLERİN KORUNMASI VE GELİŞTİRİLMESİNE ÖNEM VERİLECEKTİR. 

BİTKİ VE HAYVAN VARLIĞININ KORUNMASI AMACIYLA “GEN BANKASI”NA ÖNEM VERİLECEKTİR.

Bugün burada bulunan tüm değerli basın mensubu arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Milliyetçi Hareket Partisi ile birlikte güzel ve güneşli yarınlara hep birlikte kavuşmak ümidiyle…  Sağlıkla kalın… “

 

 

Bize Ulaşın
Ceyhun Atıf Kansu Cad. No:128 06520 Balgat/ANKARA
+90.312.472.55.55 / 3203
+90.312.472.55.55 / 2305
Sosyal Ağ
Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığı © 2020