Bursa İl Kadın Kolları Teşkilat Haberi

17 Şubat 2016

 

MHP Bursa İl Kadın Kolları ‘Madde bağımlılığı ile mücadele” projesi kapsamında Alemdar mahallesinde düzenlediği toplantıda kadınlarla buluştu.

İl Kadın Kolları Başkanı Semra Doğan “Bir anne ve kadın olmanın bize yüklediği sorumlulukla bu konuya duyarsız kalamazdık. Hepimiz taşın altına elimizi koymalıyız. Anne ve babaların bilinçlendirilmesi madde bağımlılığı ile mücadelede en iyi yol. Biz de bir dizi farkındalık toplantısı yapmaya karar verdik. Bunun ilkini de Alemdar Mahallesi’nde gerçekleştirdik”  diye konuştu.

TEDAVİ BAŞVURULARINDA YÜZDE 700 ARTIŞ!

Madde bağımlılığın geldiği vahim tabloyu gözler önüne seren Başkan Doğan “ 2007 yılında madde bağımlılığı merkezlerinde tedavi görenlerin sayısı 38 bin iken 2013’te bu rakam 7 kat artarak 258 bine yükselmiştir. Uyuşturucu madde kullanımıyla ilgili tedavi merkezlerine müracaat eden hasta sayısında yüzde 700 madde bağlantılı ölüm sayılarında ise yüzde 220 artış yaşanmıştır. 2013 yılında yatarak tedavi gören hastaların maddeyi ilk kullanım yaşı incelendiğinde yüzde 70’e yakınının 15-24 yaş olduğu görülmektedir. Bu kanayan yara hepimizin yarasıdır” dedi.

Alemdarlı kadınlara hitap eden Dr. Serdar ise bağımlı olan insanların sosyal yaşamında, aile, akraba, arkadaş ilişkilerinde aksamalar yaşandığına dikkat çekti.  Öğrencilerde devamsızlık ve derslerde başarısızlık görüldüğünü belirten Serdar, çalışanların ise iş yaşamının bozulduğunu söyledi. Dr. Hüseyin Hüsnü Serdar ebeveynlere şu mesajı verdi:

“Siz çocuklarınızın asla arkadaşı değilsiniz. Anne babasınız.  Çare anneler babalar ebeveynlerdir. Çocuklarınızı kontrol edin ama sevgi de verin.  Madde ile çocuklarımız uyuşmasın, biz de uyuşmayalım.”

Daha sonra söz alan madde bağımlısı annesi Düriye Özlü ise bunun şeker hastalığı gibi kronik ve bir aile hastalığı olduğunu oğlunun tedavi sürecinde öğrendiğini söyledi. AYBUDER ile tanışana kadar çaresiz olduğunu, dernek sayesinde oğlunu madde bağımlılığından kurtardığını anlatan Özlü şu mesajı verdi:  “Madde bağımlılığı ile mücadele uzun bir yol.  Ölene kadar sürüyor.  Çocuklarınızın her istediğini yapmayın. Anne ve baba aynı kararlılıkla bu soruna çözüm aramalı” diye konuştu. 

 

Bize Ulaşın
Ceyhun Atıf Kansu Cad. No:128 06520 Balgat/ANKARA
+90.312.472.55.55 / 3203
+90.312.472.55.55 / 2305
Sosyal Ağ
Milliyetçi Hareket Partisi Kadın Kolları Genel Başkanlığı © 2021